6 powodów, dla których warto dołączyć do klubu triathlonowego

6 powodów, dla których warto dołączyć do klubu triathlonowego

Samotne treningi już Ci nie wystarczają? Czujesz, że dotarłeś do ściany i potrzebujesz pomocy, by ją pokonać? Być może to jest właśnie dobry moment, by dołączyć do sportowego klubu triathlonowego. Zastanawiasz się, czy to dobry pomysł? Cóż, my jesteśmy przekonani, że tak. Aby jednak przekonać i Ciebie, przedstawiamy 6 argumentów, które być może zachęcą Cię do zrobienia nowego kroku na Twojej triathlonowej ścieżce rozwoju.

Dlaczego klub triathlonowy to dobry sposób na Twój rozwój?

Dołączenie do klubu triathlonowego daje szereg możliwości, o które byłoby trudno podczas treningu indywidualnego. W klubie będzie Ci łatwiej rozwijać swoje umiejętności, znaleźć motywację do treningu w trudniejszych chwilach, ale też zdobyć potrzebną wiedzę bazując na doświadczeniu bardziej zaawansowanych zawodników. Wszystko to pod opieką trenera, który dodatkowo zadba o Twoje indywidualne potrzeby. Zainteresowany? Zobacz, jakie powody sprawiają, że dołączenie do klubu triathlonowego to dobry pomysł.

  1. Masz wsparcie doświadczonego trenera – na treningach i zawodach

W klubie triathlonowym masz zapewnioną opiekę trenera, który dba o to, by sesje treningowe były różnorodne i dostosowane do Twoich możliwości.  Co więcej, trener z klubu triathlonowego nie tylko zadba o treningi i przygotowuje Cię do zawodów. On także pojedzie z Tobą, będzie Cię dopingować na miejscu, zajmie się sprawami organizacyjnymi oraz wieloma innymi rzeczami, do których Ty być może nie będziesz miał głowy. 

  1. Możesz wzbogacić swój trening o sesje grupowe

Gdy trenujesz samodzielnie, łatwo wpaść w treningową monotonię, która na dłuższą metę nie sprzyja Twoim mięśniom i Twojemu rozwojowi. Jednak jako członek klubu triathlonowego możesz brać udział w regularnych grupowych sesjach treningowych, które doskonale urozmaicą twój indywidualny plan treningowy i pomogą Ci osiągać lepsze wyniki.

  1. Masz okazję, aby skorzystać z wiedzy innych zawodników

W klubie triathlonowym spotkasz wielu sportowców w różnym wieku, o zróżnicowanej kondycji i różnych celach. Niektórzy dopiero zaczynają i są tak samo zieloni, jak Ty, inni przygotowują się do zawodów biegowych, jeszcze inni celują w Ironmana. Spotkasz też starych wyjadaczy, którzy z roku na rok pokonują swoje rekordy. Dlatego, jako członek takiego klubu, masz niepowtarzalną możliwość czerpać pełnymi garściami z doświadczenia kolegów. Tej wiedzy nigdy nie zdobędziesz trenując samodzielnie – a może zapewnić Ci bezcenne sekundy podczas zawodów. 

  1. Jesteś częścią grupy, która wie, jak to jest być Tobą

Pewnie na myśl o dołączeniu do grupy już trenujących osób czujesz lekki dreszczyk niepokoju. Ale zniknie on bardzo szybko, kiedy zrozumiesz, że każda z nich kiedyś była dokładnie w tym samym miejscu, co Ty. Dlatego doskonale wiedzą, jak się czujesz – i mogą Ci pomóc postawić pierwsze kroki. Członkowie klubów triathlonowych to zazwyczaj serdeczni, mili i otwarci ludzie, którzy powitają Cię bardzo ciepło. Treningi z nimi będą dla Ciebie przyjemnością – a udowodniono, że ćwiczenia wykonywane w dobrym nastroju są bardziej efektywne, niż kiedy robisz je w złym humorze.

  1. Wspólne dążenie do celu sprzyja nawiązywaniu przyjaźni

Sport łączy ludzi bardziej, niż cokolwiek innego. Nikt Cię tak nie zrozumie, jak ten, co razem z Tobą wymiotował z wysiłku, kto tak jak Ty wypruwał z siebie żyły, walcząc o każdy ułamek sekundy, o to, żeby przekroczyć swoją granicę, by zmusić nogi do jeszcze kilkudziesięciu ruchów, do tych ostatnich kilometrów, choć mięśnie paliły żywym ogniem, a piekło wydawało się miłą odskocznią. W takich warunkach przyjaźń potrafi narodzić się zupełnie naturalnie. I oczywiście, to nie powinien być główny powód, dla którego dołączysz do klubu triathlonowego. Ale jeśli miałbyś jednocześnie osiągnąć lepsze wyniki i przy okazji poznać przyjaciela, to czemu nie…? 😊

  1. Koniec z nudnymi trasami podczas treningów i samotnymi wyjazdami na zawody

Z praktycznego punktu widzenia – im więcej osób, tym większa szansa, że poznasz nowe ścieżki do biegania lub trasy rowerowe w swojej okolicy. Dlatego, jeśli masz dość biegania w kółko po tej samej drodze – dołącz do klubu! Ponadto łatwiej będzie Ci znaleźć transport na zawody do odległej miejscowości, umówić się na wspólną podróż czy nawet na wspólny udział w wyścigu.

Czy wiesz już, dlaczego warto pocić się w grupie?

Klub triathlonowy to coś więcej, niż tylko treningi. To społeczność wiążąca miłośników tego samego sportu. Wspólne dążenie do celu, pokonywanie słabości i przekraczanie swoich granic, wzajemne dopingowanie i wspieranie się tworzy silne relacje zarówno na linii podopieczny – trener, jak i pomiędzy samymi klubowiczami. To z kolei daje siłę do ćwiczeń i pomaga znaleźć motywację w tych słabszych momentach – które czasem dopadają nawet najlepszych. Dołączając do klubu wiesz, że na swojej triathlonowej ścieżce już nigdy nie będziesz sam. A jeśli przy okazji spotkasz wspaniałych przyjaciół, uznaj to za skutek uboczny.