Dieta na wakacjach – jak przetrwać wczasy All Inclusive?

Dieta na wakacjach – jak przetrwać wczasy All Inclusive?

Jesień sprzyja luksusowym wczasom All Inclusive. To właśnie o tej porze roku ceny wyjazdów zagranicznych lecą na łeb i na szyję, kusząc tych z nas, którzy urlop zaplanowali na chłodniejsze miesiące. Jednak wraz z takim wyjazdem nadchodzi zagrożenie… jak pogodzić wczasy All Inclusive z treningami i dietą? Jak oprzeć się pokusie? Jeśli także i Ty postanowiłeś zamienić szarą i deszczową, jesienną Polskę na rozgrzaną słońcem, egzotyczną plażę, mamy dla Ciebie kilka porad. Dzięki nim w pełni wykorzystasz czas urlopu bez myślenia o tym, czy już przytyłeś, czy jeszcze nie.

Dlaczego All Inclusive potrafi być podstępne?

Znasz to, prawda? Wiele miesięcy ćwiczeń i wyrzeczeń. Wyrzeźbiony brzuch, jędrne ciało i ten najważniejszy moment w roku, 7, 10 czy 14 dni Twojego triumfu, kiedy w końcu możesz pokazać efekty swoich treningów i diety. A potem idziesz do restauracji, stajesz przed szwedzkim bufetem i wiesz, że jesteś w przedsionku piekła. Niemalże czujesz, jak niedawna gloria chwały zamienia się w wieczną katorgę. Bo wiesz, że na tym urlopie masz tak naprawdę tylko 2 wyjścia:

  1. Jesteś twardy zawodnik i trzymasz dietę, więc codzienny widok bufetu w restauracji łamie Ci serce, duszę i odbiera chęć do życia. Każdego ranka stajesz przed wyborem, który skutecznie zatruwa Twój humor na resztę dnia. Spędzasz urlop z piękną sylwetką, ale także z rozpaczą w sercu i pustką w oczach.
  2. Łamiesz dietę i rzucasz się na żarcie, a wraz z jedzeniem w Twoim wnętrzu pojawiają się wyrzuty sumienia – ich wysokość jest wprost proporcjonalna do ilości tłuszczów trans, których dostarczasz sobie z każdym posiłkiem. Spędzasz urlop z pełnym żołądkiem, wzdętym brzuchem i nienawiścią do świata przeplataną z rozkoszą podniebienia.

Dobra, stop, żartowaliśmy. Jest trzecie wyjście. Zaskakująco łatwe…

Ta odwieczna walka o wakacyjną sylwetkę…

Jest taki schemat działania, który w naszym społeczeństwie regularnie się powtarza. Większość z nas co najmniej raz w życiu postanowiło, że od teraz bierze się za siebie, zaczyna ćwiczyć i zdrowo jeść. Zazwyczaj takie decyzje padają tuż po Nowym Roku, czasami po urlopie lub na skutek osobistych przeżyć. Ale łączy je jedno – celem są kolejne wakacje.

„Zrób formę na wakacje!”, „Wyzwanie – płaski brzuch w 90 dni!” – kojarzysz te hasła? Pewnie tak, bo pełno ich w Internecie. W końcu bycie fit jest teraz modne. Ale tym dążeniu do idealnej sylwetki bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę zbyt restrykcyjnego trzymania się planu posiłków – podczas gdy dla własnego zdrowia psychicznego warto od czasu do czasu zrobić sobie małe odstępstwo od diety.

Jakie jest trzecie wyjście?

A co, gdybyś po prostu na tydzień zapomniał o tym, że masz dietę? Wiesz, cały rok ciężko ćwiczysz. Pilnujesz posiłków, dbasz o siebie, być może przygotowujesz się do zawodów. Być może sport stał się dla Ciebie nie tyle sposobem na osiągnięcie satysfakcjonującego wyglądu, co nowym stylem życia? Dlatego naprawdę nic się nie stanie, jeśli podczas swojego urlopu wykorzystasz w pełni pakiet All Inclusive.

Bo widzisz, odpoczynek jest ważny – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Tak samo, jak Twoje mięśnie potrzebują regeneracji, by działać jeszcze lepiej, tak samo Twój umysł potrzebuje wytchnienia od codziennych obowiązków i od nadmiaru stresu. Nie pomożesz mu, jeśli nawet na urlopie będziesz żył w ciągłym napięciu, myśląc tylko o tym, czy na pewno dobrze policzyłeś kalorie.

Dlatego odpuść sobie. Wakacje to wakacje. Jeśli raz w roku nie będziesz zastanawiał się nad tym, co jesz, tylko brał na talerz wszystko, na co masz ochotę, nie zrujnujesz swojej sylwetki. Jedyne, czym ryzykujesz, to rozstrój żołądka, który, przyzwyczajony do innej diety, może gwałtowniej zareagować na cięższe lub tłuste potrawy.

Jak jeść podczas All Inclusive?

Więc w jaki sposób powinieneś podejść do jedzenia podczas All Inclusive?

  • Wrzuć na luz. To nie pora na wyrzuty sumienia. Wakacje to czas dla całego Ciebie, więc także dla Twojego żołądka.
  • Próbuj nowych smaków. Tym bardziej, jeśli jedziesz w egzotyczne strony. Taka okazja może się już nie powtórzyć!
  • Czerp przyjemność z każdego kęsa. Delektuj się posiłkami, które możesz spożywać powoli, a nie, tak jak na co dzień, w pośpiechu.
  • Pozwól sobie na deser. Codziennie! 😊

Czy powinieneś wybierać wczasy All Inclusive, jeśli trenujesz i trzymasz dietę?

Jak wynika z powyższego tekstu – jasne, że tak. A jeśli masz ochotę utrzymać trening i dietę na wyjeździe, wiele hoteli udostępnia zaplecze sportowe, dodatkowo wybór w bufecie szwedzkim bywa naprawdę ogromny i uwzględnia dania typu fit. Jednak pamiętaj, możesz także całkowicie wrzucić na luz i nie będzie w tym niczego złego. Wszelkie nadprogramowe kilogramy odpracujemy po Twoim powrocie – do tego czasu nie zaprzątaj sobie nimi głowy i baw się dobrze!