Ile godzin potrzebujesz trenować aby zostać Ironmanem / Ironwoman ?

Chcesz startować w Ironmanie? Podpowiadamy, ile godzin treningu tygodniowo potrzebujesz

A więc to ten moment? Jak my wszyscy poczułeś zew Ironmana, triathlonowego wyzwania, które pokaże, czy umiesz przełamać swoje bariery i pokonać wszelkie granice? Już teraz czujesz się wojownikiem, ale pamiętaj, że przed Tobą jeszcze długa droga. Jeśli chcesz wystartować w Ironmanie, musisz dobrze zaplanować czas na cotygodniowe treningi. Nie może go być ani za mało, ani za dużo. Ile godzin treningu stworzy optymalny plan, który pomoże przygotować się do tego morderczego wyścigu? Skorzystaj z naszych podpowiedzi, a będzie Ci łatwiej ułożyć swoje regularne sesje treningowe.

Przygotowania do Ironmana – jak długo trenować?

Ile godzin tygodniowo powinieneś trenować, aby dobrze przygotować się do Ironmana? Częstym błędem wśród początkujących jest założenie, że im więcej godzin będziesz trenować, tym lepsze efekty osiągniesz. Jednak w ten sposób sam zastawiasz na siebie pułapkę, która może doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach przeforsowania organizmu. Z kolei zbyt mała liczba godzin poświęconych na ćwiczenia nie przygotuje Cię wystarczająco dobrze na tak ogromny wysiłek, jakim jest start w Ironmanie. Więc gdzie jest złoty środek?

Najważniejsze w przygotowaniu do Ironmana to dobrze dobrać czas ćwiczeń i rozsądnie pozdzielić go pomiędzy sesje treningowe w każdej dyscyplinie. Optymalna liczba godzin, które powinieneś poświęcić na trening tygodniowo, to 8-12 godzin treningowych. Każdą z nich wykorzystaj do ostatniej minuty – w trakcie ćwiczeń bądź skoncentrowany i skupiony na swoim celu. Lepiej ćwiczyć krócej, a efektywniej, niż dłużej, lecz z rozproszonymi myślami. Godziny rozdziel między pływanie, jazdę na rowerze i bieganie, ale weź pod uwagę, że wiodącą dyscypliną w triathlonie jest kolarstwo. To jemu właśnie poświęcasz najwięcej czasu. Co z resztą?

Pływanie – jak często trening w tygodniu?

Tak naprawdę wystarczą dwie sesje pływania w tygodniu. Więcej nie dasz rady, nawet jeśli deklarujesz treningi co drugi dzień. Dlatego skup się nie na częstotliwości, ale na jakości pływania. Przede wszystkim korzystaj z otwartych kąpielisk – to ważne, żebyś jak najwięcej pływał open water. Tylko w ten sposób będziesz mógł regularnie trenować na dystansie 2,5 – 3,5 kilometra i przyzwyczajać ciało do takiego wysiłku. Zaś na basenie rób treningi wytrzymałościowe trwające ponad godzinę – to pomoże wytrwać Ci podczas zawodów.

Jazda na rowerze – ile godzin treningu w tygodniu?

Podczas Ironmana najwięcej czasu spędzasz na rowerze. Masz 180 kilometrów, aby poprawić swoje wyniki i zdobyć cenne sekundy. Z tego powodu w trakcie sesji treningowych to właśnie kolarstwo powinno zajmować Ci najwięcej czasu. Dlatego trenuj w miarę możliwości trenuj jazdę na rowerze w warunkach zbliżonych do tych, które czekają Cię na zawodach. Najlepiej niech to będzie jazda szosowa na rowerze wyścigowym. A jeśli masz taką możliwość, dołącz do treningów grupowych i nabieraj doświadczenia w otoczeniu innych zawodników.

Bieganie – jak dużo czasu na trening w tygodniu?

Zwróć uwagę na to, że podczas Ironmana w bieganiu liczy się nie tyle szybkość, co efektywność. To ostatni odcinek wyścigu – jesteś wykończony, Twój organizm goni resztkami sił. Łatwo wtedy o kontuzję, która wyeliminuje Cię z zawodów. Dlatego w pierwszej kolejności musisz zadbać o nienaganną technikę, dopiero potem o tempo. Bieganie możesz trenować zarówno w krótszych, jak i dłuższych sesjach, a także możesz je wplatać do swojego codziennego życia i wykorzystywać każdy moment, aby stawać się jeszcze lepszym. 

Najważniejsze jest w Twojej głowie

Start w Ironmanie wymaga wysiłku, który niekiedy wykracza ponad ludzkie możliwości. W pewnym momencie walka rozgrywa się już tylko w Twojej głowie. Okazuje się, że czasem łatwiej zapanować nad bolącymi nogami niż myślami, które ciągną Cię w dół. Dlatego nie daj się złapać w schemat myślenia, że im więcej godzin treningu, tym bardziej sprawny będziesz. To nieprawda.

Zamiast tego zastanów się, jak w tym konkretnym przedziale godzin skutecznie przygotować ciało do przepłynięcia 3,8 km, przejechania 180 km na rowerze, i jak psychicznie znieść ekstremalny wysiłek fizyczny podczas 42-kilometrowego biegu na koniec dnia. Tylko tyle i aż tyle, żeby zostać Ironmanem. Powodzenia!