Twój pierwszy triathlon sprinterski w pigułce – pytania i odpowiedzi!

 

 

Przed Tobą pierwszy triathlon na krótkim dystansie i męczy Cię masa pytań, na które nie możesz znaleźć satysfakcjonujących odpowiedzi? Dobrze trafiłeś! W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości, wyjaśnimy to, co niejasne i rozwiążemy każdy, nawet najbardziej zawiły problem. Gotowy? No to zaczynamy!

Pierwszy triathlon bez tajemnic

Każdy z nas kiedyś zaczynał. Wiemy, jak bardzo stresujesz się przed swoimi pierwszymi zawodami. W głowie tysiąc myśli, a każda wydaje się ważniejsza od innej. Też przez to przechodziliśmy. Dlatego zebraliśmy w jednym miejscu najpopularniejsze pytania, które zadają początkujący triathloniści, oraz odpowiedzi na nie. Mamy nadzieję, że to pomoże Ci opanować chaos w głowie i dobrze przygotować się do startu.

Wstydzę się nosić kombinezon triathlonowy. Czy po części pływackiej mogę założyć koszulkę?

Możesz, jednak pomyśl, czy warto. Pianka została tak skonstruowana, żeby ułatwić Ci udział we wszystkich trzech dyscyplinach. Szybko schnie, dobrze leży na ciele, oszczędza cenne sekundy, które straciłbyś, zakładając dodatkowe ubranie. Możesz być pewien, że kiedy w pełni zaangażujesz się w wyścig, ostatnie, o czym będziesz myślał, to o swoim wyglądzie!

Czy trening wyłącznie na basenie przygotuje mnie do startu w zawodach open water?

Pływanie na basenie jest ważnym elementem przygotowań do triathlonu. Rozwija siłę i wytrzymałość tak bardzo potrzebną do przetrwania długiego dystansu podczas zawodów. Jednak jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki, powinieneś ćwiczyć także pływanie open water. To pomoże Ci ustrzec się przed niespodziankami podczas startu w zawodach – np. lękiem przed głęboką wodą.

Jak przygotować rower w strefie zmiany?

Jeśli zostawiasz rower dzień wcześniej, załóż na niego wodoodporny pokrowiec. To uchroni go przed nocnym deszczem. Tylko upewnij się, że zapamiętałeś miejsce, w którym go postawiłeś!

Co i kiedy powinienem zjeść na śniadanie przed sprintem?

Dla Twojego układu pokarmowego optymalny będzie posiłek około 2 godziny przed startem. Jednak śniadania przed zawodami także powinieneś wcześniej przećwiczyć, ponieważ każdy organizm jest inny i może inaczej przyswajać pokarmy. Z naszej strony polecamy owsiankę lub bułkę z miodem i niezawodnego banana.

W jaki sposób uniknąć poturbowania w momencie startu?

Gdy po raz pierwszy startujesz w triathlonie, zapewne nie spodziewasz się, że moment, w którym wszyscy rzucają się do wody będzie przypominać walkę o życie. Możesz z niej wyjść naprawdę poobijany. Jak tego uniknąć? Lekko cofnij się od linii startu, ale utrzymuj bliską pozycję. W momencie wystrzału pomknij do przodu, wyprzedzając zawodników stojących obok.

Czy w trakcie zawodów mogę skorzystać z toalety?

Na całej trasie zazwyczaj powinny znajdować się przenośne toalety, więc korzystaj z nich, gdy przyciśnie Cię potrzeba. Na nic innego nie licz – raczej nie znajdziesz ustronnego miejsca wśród rozentuzjazmowanych kibiców… chyba, że jesteś w wodzie. Wtedy możesz ulżyć sobie bez obaw, że ktoś będzie Cię podglądać 😉

Jak ruszać nogami podczas części pływającej?

Jeśli chcesz oszczędzić jak najwięcej energii, używaj nóg wyłącznie dla utrzymania równowagi. Jednak możesz je wykorzystać także na początku, aby oddalić się od innych sportowców, oraz na końcu, by pobudzić kończyny do ruchu tuż przed biegiem w stronę T1.

Czy mogę jechać na rowerze w tenisówkach?

Co do zasady możesz bez problemu jeździć na rowerze w sportowym obuwiu. Jednak buty rowerowe lub triathlonowe mają tę przewagę, że w pełni wykorzystują wydajność pedałów. Wadą tak zwanych adidasów jest slaba przyczepność, czasem mogą wręcz ślizgać się na pedałach, a to negatywnie wpłynie na Twój wynik.

Jak długo będę schnąć po części pływackiej?

Bardzo szybko. Pianka, którą masz na sobie, jest dostosowana do uprawiania wszystkich trzech dyscyplin – z tego powodu jedną z jej podstawowych cech są właściwości szybkoschnące. Co więcej, Ty, skupiony na dojściu do strefy zmiany w ogóle przestaniesz myśleć o tym, że jesteś mokry. Twoim głównym celem będzie jak najszybsze zajęcie miejsca na siodełku i wystartowanie w kolejnym odcinku wyścigu. Nawet się nie obejrzysz, a już będziesz suchy!

Jaka jest procedura wyjścia z T1?

Musisz mieć prawidłowo założony kask – w przypadku niewłaściwego zapięcia otrzymasz karę. Dopiero potem możesz chwycić rower i biec do wyjścia. Jazdę rozpoczynasz dopiero po przekroczeniu wyznaczonej linii.

Co powinienem jeść podczas jazdy na rowerze?

Startujesz w sprincie, co oznacza, że nie potrzebujesz zbyt obfitego żywienia. W zupełności wystarczy Ci ok. 750 ml napoju energetycznego i dwa żele. W połowie dystansu rowerowego weź jeden żel i popijaj regularnie, małymi łyczkami napoju.

Co robić, gdy przebiję oponę lub zdarzy mi się inna usterka roweru?

Przygotuj się na taką sytuację. Weź ze sobą przynajmniej coś do załatania opony – ale najpierw naucz się na treningach, w jaki sposób poprawnie to zrobić! Zawody nie są odpowiednim miejscem na takie ćwiczenia.

Dlaczego powinienem zainwestować w pas wyścigowy?

Pasy wyścigowe to niezbędny element zestawu do triathlonu. Przypinasz do nich swój numer startowy, co jest łatwiejsze, niż przypinanie go do kombinezonu. Ponadto niektóre paski mają specjalne kieszenie lub szlufki, które umożliwiają noszenie w nich np. dodatkowych żeli.

Czy podczas biegu powinienem mieć przy sobie jakieś jedzenie?

To tylko 5 km – w tym czasie nie potrzebujesz zbyt wiele odżywiania. Zastanów się, czy więcej korzyści dadzą Ci ekstra woda oraz żele, czy brak dodatkowych obciążeń.

Co i kiedy powinienem zjeść po zawodach?

Być może nie będziesz miał apetytu zaraz po zakończeniu wyścigu. Daj sobie chwilę na odetchnięcie. Natomiast Twojemu organizmowi przyda się wstrząs regeneracyjny w ciągu 30 minut od pokonania mety. Kiedy ochota na jedzenie wróci, zjedz zbilansowany posiłek i nie odmawiaj sobie deseru.

A jeśli skończę triathlon jako ostatni?

Cóż, zawsze ktoś musi być ostatni. Spójrz na to z innej strony – właśnie ukończyłeś swój pierwszy w życiu triathlon! Gratulacje!

Masz więcej pytań? Napisz do nas!

I jak, poczułeś się trochę lepiej? Teraz możesz spokojnie startować w swoim pierwszym triathlonowym sprincie. A co, jeśli pójdzie Ci źle? Zapamiętaj – nie ma czegoś takiego, że „idzie źle”. Każdy Twój start jest dobry, bo każdy czegoś Cię uczy. Potraktuj go jak cenną lekcję i trenuj wytrwale, aby każdy kolejny wynik był coraz lepszy. Powodzenia!