Na zepsutym rowerze możesz stracić więcej czasu, niż jakiejkolwiek innej części wyścigu. Dlatego przed startem w triathlonie upewnij się, że jesteś gotowy na jazdę bez względu na wszystko. W jaki sposób to zrobić? Jakie czynniki wziąć pod uwagę? Zobacz 10 rzeczy, które powinieneś sprawdzić w swoim rowerze, nim ruszysz po złoto.
- Upewnij się, że rower na Ciebie pasuje
Pamiętaj, że zawsze lepszy będzie pasujący na Ciebie rower tańszej marki, niż ten z wyższej półki, ale niedopasowany – na nim daleko nie zajedziesz. Jak dopasować rower? Obecnie w wielu lokalnych sklepach rowerowych pracownicy pomagają klientom dobrać przynajmniej odpowiedni rozmiar. Jeśli jednak masz na to budżet, skorzystaj z dodatkowej usługi pełnego, profesjonalnego dopasowania roweru przed jego zakupem – tak wybrany sprzęt będzie Ci dobrze służył przez długi czas.
- Pamiętaj o wygodnych butach
Poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiednich butów. Jeśli w jednym sklepie nie znalazłeś nic, co Ci odpowiada, idź do kolejnego. Jeśli obuwie zamówione przez Internet nie do końca pasuje, odeślij je i zamów kolejne. Najmniejsza niedogodność może wpłynąć na Twój wynik. Wygoda jest ważna niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na typowe buty rowerowe SPD czy na buty triathlonowe.
- Kup buty i pedały od samego producenta
Jeśli jesteś początkującym triathlonistą i kupujesz buty po raz pierwszy, zapewne pierwszy raz będziesz kupował także pedały do roweru. W takim przypadku postaw na tego samego producenta. Jest duża szansa, że zaoszczędzisz trochę czasu, który zwykle trzeba poświęcić na dopasowanie i ustawienie bloków.
- Utrzymuj rower w czystości
Czy wiedziałeś, że czysty i lśniący rower jeździ szybciej? 😉 Dlatego dbaj o swój rower i czyść go regularnie, zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy nietrudno o zabrudzenia. Koniecznie doprowadź go do porządku przed startem – niech oślepia blaskiem innych zawodników.
- Miej oczy otwarte na usterki
Regularne czyszczenie to doskonała okazja, żeby sprawdzić, czy wszystko w rowerze jest w porządku. Podczas usuwania zabrudzeń szybko zauważysz, że coś nie gra. Na przykład zobaczysz luźną szprychę po tym, gdy przesuniesz po niej namydloną gąbkę. Gdy już wymyjesz rower, wysusz go, nasmaruj łańcuch, linki i inne ruchome części. Wytrzyj nadmiar smaru, aby nie przyciągał kurzu i brudu. Jeszcze biegi, hamulce – i jesteś gotowy do jazdy.
- Planuj zawczasu wizyty w warsztacie rowerowym
Nie rób rzeczy na ostatnią chwilę, bo możesz się spóźnić na zawody. Dlatego kompleksowy przegląd techniczny roweru zaplanuj odpowiednio wcześniej. Tak samo nie zwlekaj ze zgłaszaniem usterek i z innymi koniecznymi naprawami. Weź pod uwagę, że dobre warsztaty są w sezonie mocno zapracowane i mogą mieć odległe terminy. Jeśli używasz dodatkowej pary kół, sprawdź je wcześniej, żeby uniknąć niespodzianek.
- Postaw na dobre opony
Na zawody wybierz wyścigowe opony dobrej jakości. Bardziej skuteczne są lekkie opony składane, ale ich koszt jest odpowiednio wyższy. Jeśli Cię stać – nawet się nie zastanawiaj. I zwróć uwagę na bieżnik. Powinien być oczyszczony z drobnych kamyczków i innych zabrudzeń, bez nacięć i tego typu uszkodzeń.
Dodatkowo, żeby zmniejszyć ryzyko niespodzianek, możesz poszukać na rynku opon z ochroną przed przebiciem. Zakładaj je tylko na wyścigi, a zwiększysz ich żywotność. Ponadto zainwestuj w dobrej jakości dętki – te już wcześniej łatane zostaw sobie do opon treningowych.
- Kontroluj ciśnienie w oponach
Już niewielka zmiana ciśnienia w oponach sprawia, że zmienia się sposób prowadzenia roweru. Zbyt niskie daje wrażenie jazdy pod wiatr lub pod górę, zwiększa drogę hamowania, naraża na przebicie i znacznie przyspiesza eksploatację. Natomiast za wysokie ciśnienie to ryzyko pęknięcia, a nawet eksplozji opony, a w najlepszym razie znaczne skrócenie jej żywotności. Dlatego pilnuj, żeby ciśnienie w Twoich oponach było prawidłowe, zwłaszcza przed wyścigiem.
- Zrób przegląd roweru w dniu zawodów
Nawet jeśli Twój rower przeszedł bardzo dokładny przegląd techniczny w najlepszym warsztacie rowerowym, sprawdź go jeszcze raz przed startem. Sprzęt mógł przewrócić się np. w transporcie. Szczególnie uważnie skontroluj hamulce – to one najczęściej ulegają uszkodzeniu.
- Dobrze przygotuj rower
Najpierw wybierz przerzutkę, z którą będziesz chciał wystartować. Następnie zapakuj wodę oraz żele i batony, które chcesz ze sobą zabrać. Najlepiej umieść je w torbie tri-bag zamontowanej za mostkiem kierownicy. Jeśli rower musi zostać przygotowany już w wieczór poprzedzający wyścig, możesz założyć na siodełko plastikowy ochraniacz, aby nie zmokło od ewentualnego deszczu. I nie zapomnij, gdzie postawiłeś rower 😊
Gotowy? Wskakuj na rower!
Wiesz już chyba wszystko, co każdy triathlonista powinien wiedzieć o przygotowaniu roweru na start. Przede wszystkim musisz dobrze dobrać swój sprzęt i systematycznie dbać o niego. Ale nawet najlepszy rower nie zastąpi regularnych, intensywnych treningów. To na nich powinieneś się skupić, jeśli chcesz dobrze wypaść w zawodach. Gotowy? Czas na Twojego pierwszego Ironmana!