Reakcja organizmu na wysiłek fizyczny
Co się dzieje w naszym organizmie podczas aktywności fizycznej?
Wraz ze wzrostem wysiłku następuje zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie- krew kierowana jest do mięśni z narządów wewnętrznych.
W spoczynku do naszych mięśni trafia ok 15% całej objętości krwi ale już podczas intensywnych wysiłków wartość ta może wzrosnąć nawet do 85%! Taka reakcja pozwala na dostarczenie do pracujących mięśnie tlenu i substancji odżywczych oraz odebraniu szkodliwych substancji przemian energetycznych.
Reakcja układu krążenia.
Aby podtrzymać wysiłek fizyczny nasze serce zaczyna szybciej bić, dochodzi do wzrostu częstości skurczów. Serce pompuje większą ilość krwi podczas każdej minuty wysiłku. Tętno może wzrosnąć z 60(stan spoczynku) nawet do 200 uderzeń na minutę, a objętość pompowanej krwi w ciągu jednej minuty może wzrosnąć z 5,5 l/min do nawet 25 l/min u wytrenowanych osób! Robi wrażenie, jesteśmy doskonałymi maszynami!
Reakcja układu oddechowego.
Oprócz substancji odżywczych wraz z krwią transportowany jest tlen. Dzięki jego obecności jesteśmy w stanie wytwarzać energię w procesach tlenowych. Przy niezbyt wysokim obciążaniu organizmu jesteśmy w stanie wytwarzać energię w sposób ciągły i ekonomiczny, a właśnie o to nam chodzi gdy mierzymy się z takimi dystansami jak maraton czy długi dystans w triathlonie. Procesy tlenowe to klucz do ukończenia takich zawodów.
Wraz z rozpoczęciem wysiłku następuje zwiększenie wentylacji minutowej płuc to znaczy zwiększa się objętość oddechowa – wykonujemy więcej oddechów w każdej minucie. Dzięki temu mechanizmowi do naszych mięśni trafia więcej tlenu, co zapewnia ciągłość procesów energetycznych.
Reakcja układu hormonalnego.
Oprócz układu krwionośnego i oddechowego, od początku trwania wysiłku włącza się układ hormonalny. Wysiłek fizyczny zmienia równowagę hormonalną.
Zwiększa się wydzielanie takich hormonów jak adrenalina, czy też kortyzol, które spełniają funkcję kontrolne w naszym organizmie oraz zapewniają ciągłość procesów i zachowanie wewnętrznej równowagi. Wysiłek fizyczny zmienia tą równowagę hormonalną.
Im dłuższy i bardziej intensywny wysiłek, tym większa reakcja. Wielkość tych zmian zależy od czasu trwania i intensywności wysiłku.