Jak poprawić pływanie kraulem – najczęściej popełniane błędy. 

 Na co zwrócić uwagę: 

POZYCJA CIAŁA 

Pierwsza podstawowa rzecz to ułożenie ciała na wodzie w linii długiej osi (wzdłuż kręgosłupa). Zbyt rozrzucone nogi i ręce na boki powodują duży  opór czołowy, ciało nie jest w swej optymalnej pozycji, wytraca prędkość . 

Opadające biodra 

Jedną z przyczyn jest podnoszenie głowy do góry podczas brania oddechu zamiast skręcanie jej w bok. Podniesienie głowy powoduje przeniesienie środka  ciężkości na nogi i biodra które zaczynają opadać. Pracujące nogi zamiast  generować napęd do przodu, walczą o utrzymanie wysokiej pozycji ciała na  wodzie.  

PRACA NÓG 

Słaba i nieefektywna praca nóg powodowana jest przez usztywniony staw  skokowy(stopa ustawiona grzbietowo) i zbyt duże zgięcie w stawie  kolanowym. Efektem takiej pracy jest kopanie wody z dużym rozbryzgiem co  nie przekłada się na dobry napęd. Prawidłowy ruch inicjowany jest z biodra, nogi muszą pracować miękko, elastycznie i wytwarzać naciski na wodę. 

PRACA RĄK 

Ręka powinna wchodzić do wody w linii ramienia i nie może przecinać  środkowej osi ciała. Miejsce wejścia ramienia do wody to kluczowy moment  żeby nie płynąć zygzakiem. Jeśli obie ręce pracują w ten sposób(przekraczają  oś ciała) zamiast płynąć prosto wijemy się jak wąż i pokonujemy dłuższy  dystans. 

Kolejnym błędem jest opadający łokieć w momencie napłynięcia i chwytu wody oraz brak odepchnięcia w końcowej fazie pracy ramion. 

Wszystkie wyżej wymienione elementy wykonywane pośpiesznie i  niestarannie mają wpływ na prędkość poruszania się w wodzie.

Ważnym a pomijanym często elementem przed wejściem do wody jest brak  rozgrzewki na lądzie. Luźne i dynamiczne wymachy oraz symulacja ruchów  jakie będziemy wykonywać za chwilę w wodzie korzystnie wpływa na jakość  pływania.