Większość z nas myśli już o następnym sezonie, planuje starty i zastanawia się co można zrobić żeby na zawodach wypaść jeszcze lepiej. Jeśli myślisz, że pływanie w triathlonie wydaje się być nieistotne? i nadrobisz wszystko na rowerze i bieganiu? Przeczytaj ten post.

Okres jesienno zimowy to dobry czas aby przyłożyć się jeszcze bardziej do pływania, ale czy tak rzeczywiście jest? Spotykam się np. z przekonaniem, że nogi w pływaniu nie są tak bardzo ważne, trzeba oszczędzać je na rower i bieg. Jest to bardzo błędne podejście do tematu pływania w triathlonie.

Po co przykładać się i poświęcać czas na doskonalenie pływania na basenie, przecież w  wodach otwartych pływanie i technika nie ma aż tak istotnego znaczenia, przecież to jest inne pływanie. W istocie tak jest, bo trzeba nawigować, często walczymy o dobrą przestrzeń w okół siebie, ale to nie jest powód dla którego mamy rezygnować z poprawy techniki. Stracone sekundy podczas pierwszej konkurencji na zawodach nadrobi się na rowerze i bieganiu. W konsekwencji takie myślenie powoduje brak progresu i jest to szukanie usprawiedliwienia dla słabego pływania.

Nie ma dróg na skróty, a zwłaszcza w pływaniu-które jest najbardziej techniczne w Triathlonie, nie ma się co oszukiwać i usprawiedliwiać.
Ćwiczenia trzeba polubić i robić! Zapraszamy na nasze zajęcia. Szczegóły tu.

Prawidłowa praca nóg to nie tylko dobry napęd, ale przede wszystkim właściwe ułożenie ciała na wodzie.

Pływanie w płetwach, zwiększenie gibkości, siły i zakresu w stawie skokowym to kierunek do poprawnego pływania.

 

Przykładowy trening jaki możesz wdrożyć aby poprawić pracę nóg i pozycję w wodzie.

Rozpływanie:

200m (75 kraul / 25 nogi kraul ręce żabka + długi poślizg)

4x25m kraul (mocno / luźno) z przerwą na 10 oddechów

Część główna:

8 x 50m Superman drill

przerwa na 10 oddechów

100m nogi delfin w różnych ułożeniach bez deski [brzuch,bok,plecy,brzuch]

8 x 50m ręce kraul z baniakiem [pull boy] w kostkach ,zwróć uwagę na mocne ruchy, a końcówka ręki zawsze kończy przy biodrze

100m nogi delfin z w połowie zanurzona deska w formie oporu z przodu

300m kraul technicznie oddech na 3-5-3-7-3-5 ruch ręki zmiana oddechu na 50

1600m

Superman Drill