Sport to zdrowie, a co nas nie zabije to nas wzmocni!


Wszystko to prawda. Nie da się jednak ukryć, że wyczynowe uprawnianie sportu wiąże się z podwyższonym ryzykiem kontuzji. Jeśli jeszcze prześladuje nas chwilowo pech, to w trakcie leczenia sytuację może też pogorszyć błąd lekarski..
Jak temu zapobiec?

W Unlimited wiemy, jak się wystrzegać urazów sportowych (a Ty, czy pamiętasz o stretchingu? Sprawdź, czy warto się rozciągać!)

Niestety nie wszystko da się przewidzieć i nie każdego wypadku można uniknąć. A to wjedzie w Ciebie narciarz, a to podczas treningu kolarskiego znajdziesz się w niewłaściwym miejscu, czyli tam, gdzie akurat jakiś król szos postanowi ściąć zakręt…

Kilka zasad w przypadku wypadku spowodowanego przez – jak mówią prawnicy – osobę trzecią:


– Wzywaj Policję. Dopilnuj, aby w notatce policyjnej znalazły się istotne dane na temat okoliczności wypadku i sprawcy. Poproś policjantów o przekazanie Ci ich danych kontaktowych.
– Zbierz dowody (niech Ci ktoś w tym pomoże)- zrób zdjęcia czego tylko się da, a co jest związane z wypadkiem. Najszybciej jak się da!
– Poproś o pomoc świadków, a kiedy zostaną przy Tobie, niech dadzą Ci namiary na siebie – będą bardzo pomocni na późniejszym etapie!
– Daj się zawieźć karetce pogotowia na SOR– tylko w ten sposób uzyskasz natychmiastową pomoc medyczną! Nie odmawiaj, nawet jeśli myślisz, że lepiej będzie jak się zgłosisz do ulubionego lekarza. To zawsze możesz zrobić później.
– Na SOR nie daj się zbyć. Nie lekceważ swoich dolegliwości (mogą być przytłumione przez szok, w jakim jest Twój organizm), nie pozwól się lekceważyć innym. Dopilnuj, żeby lekarz spisał dokładnie informacje uzyskane od Ciebie, sprawdź przed wyjściem treść karty informacyjnej (wypisu), a jeśli coś się nie zgadza, reklamuj od razu!
– Do diagnoz lekarskich stosuj zasadę ograniczonego zaufania: w poważnych sprawach lepiej zasięgnąć rady więcej niż jednego lekarza. Więcej na ten temat, czyli jak można trafić z deszczu pod rynnę dowiesz się z wywiadu, jakiego udzielił mec. Budzowskiej, prawnikowi zajmującemu się szkodami na zdrowiu, pewien bardzo znany polski ortopeda. Ten ortopeda na co dzień „poprawia pacjentów” po innych lekarzach. Leczy kontuzję kolan. Wywiad jest anonimowy. Dlaczego? Bo padają w min do bólu szczere słowa o tym, z jaką niekompetencją można mieć do czynienia.
– Przeczytaj wywiad „Rozmowa z lekarzem, któremu nie jest wszystko jedno”: będziesz wiedział, jak uniknąć powikłań, za które odpowiada błąd lekarski, a nie sama kontuzja!

autorka: Jolanta Budzowska 

Rozmowa o błędach medycznych z lekarzem, któremu nie jest wszystko jedno